• Informácie pre rodičov

• Prijímacie konanie na stredné školy a 8 ročné gymnázia.

Prijímacie konanie na stredné školy pre školský rok 2023/2024

Deviatakov čaká tento rok niekoľko dôležitých rozhodnutí a niekoľko ťažkých skúšok. Jedným z najdôležitejších je výber školy, kde bude pokračovať ich ďalšie vzdelávanie. Tu sú základné údaje k procesu prijímania žiakov na stredné školy v tomto školskom roku.

Každý žiak má právo si vybrať 4 školy. Dve SŠ s talentovými skúškami a 2 SŠ bez talentových skúšok.

Prihlášky na stredné školy posiela zákonný zástupca žiaka cez Edupage a to do 20.03.2024 . Preto je nutné, aby mal každý vytvorené rodičovské konto.

Talentové skúšky                  1. Termín:  26.04.2023 do 30.4.2024

Talentové skúšky                  2. Termín: 9.05.2024 – 13.05.2024

1. kolo prijímacích skúšok: prvý termín - 02.05. 2024

druhý termín - 06.05. 2024

2. kolo prijímacích skúšok (pre tých, ktorí sa umiestnia v 1. kole) - 18.06. 2024

(presný termín si určí každá škola osobitne).

Prihlášky na stredné školy

Prihlášky vyplní rodič / zákonný zástupca žiaka, ak je to potrebné tak  v spolupráci s výchovným poradcom.

Podrobné informácie vám poskytne výchovná poradkyňa na osobných alebo online stretnutiach. Taktiež informácie nájdete aj na webových stránkach nižšie.

Prijímacie skúšky na stredné školy 2023 - info pre ZŠ - https://help.edupage.org/sk/u602

Ako sa môže uchádzač prihlásiť na strednú školu cez EduPage? https://help.edupage.org/sk/u646

Vyhľadávanie stredných škôl a gymnázií cez Školské výpočtové strediská.

Postup pri vyhľadávaní:

1. Zadajte www.svs.edu.sk
            2. Kliknete na : Prijímacie skúšky na str. školy ( viď. na obrázku )

eduresized_1.png

1. Potom kliknete na : Naplnenosť – zoznamy – štatistiky  ( viď. na obrázku )

eduresized_2.png

Následne si pomocou filtra zvolíte daný kraj a typ školy.

Je dobre vedieť:

Oznámenie o prijatí či neprijatí

Bezodkladne po tom, ako je známe, kto sa umiestnil nad čiarou prijatia a kto pod ňou, kto prijímacie skúšky urobil a kto ich nezvládol, je riaditeľ strednej školy povinný vydať uchádzačom rozhodnutie o prijatí alebo neprijatí. Musí ho vydať v takom termíne (hlavne pre neprijatých uchádzačov), aby si včas mohli podať prihlášku na inú strednú školu, kde budú môcť znovu robiť prijímacie skúšky
            v ďalšom termíne (t.j. druhé kolo).

Kedy sa odvolať

V prípade, že bol váš syn/dcéra neprijatý na strednú školu preto, že nezvládol prijímacie skúšky, nemáte veľké šance v odvolaní uspieť. Ak však bol neprijatý len preto, že sa umiestnil pod čiarou prijatia, môže byť ešte na odvolanie prijatý. V školách sa totiž uvoľnia miesta po uchádzačoch, ktorí boli prijatí na dve školy naraz a vybrali si jednu z nich (podľa toho, na ktorú školu sa zapíšu – zanesú zápisný lístok).

Vzor pre odvolanie vám buď poskytne priamo daná stredná škola alebo ho nájdete aj na našej webovej stránke ODVOLANIE.

Čo ak žiaka neprijmú ani na základe odvolania?

Mnohí rodičia sa obávajú najmä situácie, že ich dieťa nebude na strednú školu prijaté ani v júnovom termíne prijímacích skúšok, a ostane preň voľné miesto len na nejakej učňovke, hoci malo v škole výsledky. Nemusíte sa obávať, k tejto situácii spravidla nikdy nedôjde (ak aj došlo, vždy je neskôr možnosť počas štúdia prestúpiť na inú školu). Ak školák nebude prijatý na strednú školu ani v poslednom termíne, ohláste sa na samosprávnom kraji alebo na krajskom školskom úrade. Ten má k dispozícii zoznam škôl, kde sú ešte neobsadené miesta. Z tejto ponuky si potom môžete vybrať školu, v ktorej vaše dieťa dokončí povinnú školskú dochádzku .

Zápis na strednú školu

Prijatému žiakovi doručí stredná škola rozhodnutie o prijatí a zároveň aj spôsob zápisu (dátum, miesto zápisu).

Vyhľadávanie stredných škôl a gymnázií cez Školské výpočtové strediská.

Postup pri vyhľadávaní:

1. Zadajte www.svs.edu.sk
            2. Kliknete na : Prijímacie skúšky na str. školy
            3. Potom kliknete na : Naplnenosť – zoznamy – štatistiky

Následne si pomocou filtra zvolíte daný kraj a typ školy.

Mgr. Katarína Bojnanská

Telefonický kontakt : 037 / 782 21 25

Stredne_skoly_Nitriansky_kraj.pdf

• Základná škola s materskou školou, Alekšince 395